Gyermekeink vízigénye
Azok a gyerekek, akik nem isznak elég vizet, nem fognak tudni koncentrálni az iskolában. A kisgyermekek teste megközelítőleg 80%-nyi vizet tartalmaz. Minél zsengébb korú a gyermek, annál több vízre van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradhasson.
Az egészség egyik legfontosabb pillére a megfelelő hidratáció, amit a nyár még nagyobb kihívássá tesz, mint az év többi szakaszában. A gyermekek többféle okból lehetnek dehidratáltak: láz, hasmenés, hányás, túlzott izzadás testmozgástól vagy a melegtől és egyéb betegségek útján. Közismert, hogy az emberi testet felépítő anyagok közül a legnagyobb mennyiséget a víz képviseli. Egy átlagos felnőtt teste legkevesebb 60- 65% vizet tartalmaz. Az idős embereké kevesebbet. A gyermekek teste pedig arányaiban jóval többet. Minél zsengébb korú a gyermek, annál több vízre van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradhasson. A kisgyermekek teste megközelítőleg 80%-nyi vizet tartalmaz.
Nem vagy egyedül, ha nehezen tudod rávenni a gyerekeidet, hogy vizet igyanak.
Ösztönözd őket ezekkel a vidám módszerekkel akár egész nyáron!
8+1 módszer arra, hogy a gyereked elég folyadékot igyon különösen nyáron
1. A víz legyen mindig látható helyen
A gyermekek hamarabb isznak, ha előttük van a víz. Helyezz ki nekik ivóvizet látható helyen a lakásban. Legyen egy kancsó a konyhában, étkezésnél is igyanak és éjszakára is készíts ki egy pohár vizet az ágy mellé. Azok a gyerekek, akik nem isznak eleget, a dehidratáció jeleit fogják mutatni, amelyek a következők:
- száraz, ragadós ajkak
- sírásnál kevés könny
- besüllyedt szemek
- kisbabáknál egy puha pötty a fején
- idősebb gyermekeknél 12 óráig nincs vizelet vagy kevés és sötét sárga
- kisebb gyermekeknél 6-8 óráig nincs vizelet, vagy kevés és szintén sötét sárga
- hideg, száraz, ráncos bőr
- szomorúság
- érzékenység
- fáradtság
- szédülés
- hirtelen mély légzés
A szomjúság nem a legegyértelműbb jele a dehidratációnak. A szomjúságérzet már egy következménye annak, hogy a gyerek dehidratált. Engedd neki, hogy annyi vizet igyon, amennyit csak akar, de ne felejtsd el, hogy az, hogy nem szomjas, nem jelenti azt, hogy megfelelően hidratált.
2. Csinálj belőle játékot!
Vegyél a gyerekeidnek különleges, vicces szívószálakat, így a vízivás még mókásabb lesz. Legyen olyan, amit várnak, ha hazaérnek az iskolából vagy valami különleges, amit kapnak utazáskor. A sportoló gyerekeknél is fontos, hogy edzés előtt, alatt és után is igyanak, hogy hidratáltak legyenek.
3. Legyen jó íze
Sok gyerek egyszerűen csak nem szereti a vizet! Ha gyermekeid szeretik a gyümölcsleveket, keverj össze 100 %-os juice-t háromszor annyi vízzel, így saját üdítőt készíthetsz. Másik módszer, ha különféle gyümölcsöket szeletelsz egy kancsó vízbe, mint például dinnye, citrom, eper vagy szőlő. Engedd a gyerekeknek, hogy segítsenek összekeverni ezeket az üdítőket és még vonzóbbá teheted számukra, hogy meg is igyák!
4. Legyen érdekes
Készítsetek jégkockákat, amiben gyümölcs darabok vannak, hogy még érdekesebb legyen a víz, amit megisznak. A gyümölcs ad egy kis színt a vízhez, és izgalmas nézni, ahogy elolvad a jég. A végén pedig megehetik a gyerekek, ami szintén tele van vízzel.
5. Vegyél újrahasználható vizes palackot
Vegyél újrahasználható vizes palackot az egész családnak! Vigyétek magatokkal az autóban, kirándulásokra és sporteseményekre. A sportoló gyerekek nagyobb eséllyel száradhatnak ki, különösen, ha a szabadban vannak. A dehidratáció kialvatlansághoz, alacsony vérnyomáshoz, rendszertelen szívveréshez, rendszertelen légzéshez, lázhoz és extrém esetekben eszméletvesztéshez vezethet.
6. Készítsetek otthon pálcikás jégkrémet
Keverj össze 100 %-os gyümölcslevet vízzel és fagyaszd le egy pálcikával, így könnyen ráveheted a gyerekeket, hogy több vizet fogyasszanak! Ráadásul ez a mókás módszer segít túlélni a nyári hőséget. Egy mozgástól vagy melegtől kiszáradt gyereknek pihennie kell az árnyékban és vizet inni, amíg kellően hidratált nem lesz. Ha betegség miatt lesz dehidratált a gyermeked, tanácsos az orvossal egyeztetned, hogy milyen módszert és termékeket ajánl. Számos készítményt vásárolhatsz, ami kifejezetten ilyen esetre készült (nem sport italok!).
7. Legyen hideg
Nagyobb kedvet lehet csinálni a gyerekeknek, hogy megigyanak egy pohár vizet, ha jégkockát is teszel bele. A nagymértékben dehidratált gyerekeknél nagyobb eséllyel jelentkeznek melegtől származó sérülések, mint például görcs, kimerültség vagy agyi vérkeringési zavar. A komoly kiszáradás agyi duzzanatot, alacsony vérnyomás sokkot, rohamot és veseelégtelenséget is okozhat.
8. Ne vegyél káros üdítőket
Te döntöd el, hogy mit veszel meg a gyerekeidnek a boltban. Használd ki ezt a lehetőséget, hogy elkerüld a sport italokat és a cukros üdítőket. (A sport italok akkor megengedettek, ha a gyermeked atletizál vagy egyéb izzadással járó sportban vesz részt.) Ha ezek a termékek nincsenek a házban, a gyerekek egy idő elteltével nem is fogják igényelni.
+1. Könnyítsd meg az életed és egy vízszűrővel gondoskodj a folyamatos tiszta vízellátásról
Ha nem szívesen isztok csapvizet, akkor a folyamatos ásványvízvásárlás egy állandó terhet ró a családra. Ez teljesen felesleges. Egy egyszerű konyhai vízszűrővel megoldható, hogy a csapból ásványvíz minőségű víz folyjon. Nem lesz akadálya végre annak, hogy az egész család eleget igyon, mert a tiszta víz korlátlanul fog folyni a csapból.
Mégis mennyi az annyi? Gyermekeink vízigénye számokban:
A gyermekek vízigénye – testsúlyuk arányában – jóval magasabb, mint a felnőtteké.
Elmondom miért:
• Gyermekeink testének felszíne a testsúlyhoz viszonyítva, arányaiban jóval nagyobb, így súlyukhoz képest több vizet párologtatnak el, mint egy felnőtt ember.
• Gyermekeink anyagcseréje, a felnőttekéhez hasonlítva, jóval élénkebb.
• A gyermekek fizikai aktivitása jellemzően jóval meghaladja a felnőttekét.
Hat hónapos korig a mindennapi folyadékigény (beleszámítva a 88% víztartalmú anyatejet is) kb. 150-190 ml minden egyes testsúly kilogrammra. Egy 4 kg testsúlyú babáé kb. 600-750 ml.
Fél éves kor után, kb. két éves korig minden 10 kg-nyi testsúlyra számítva legkevesebb 1000 ml, azaz 1 liter. Naponta. Egy átlagos, 12,5 kg súlyú csöppség legkevesebb 1250 ml folyadékot igényel.
Három éves kor körül sem kevesebb, mint 900 ml, minden 10 kg-nyi testsúlyra. Egy átlagos, 14,5 kg súlyú három évesnek legkevesebb 1300 ml folyadékra van szüksége naponta.
Négy-nyolc éves kor között is legkevesebb 750 ml, minden 10 kg-nyi testsúlyra. Egy 20 kg-os testsúlyú kisgyermek legkevesebb 1500 ml folyadékot igényel.
Kilenc-tizennégy éves korban legkevesebb 600 ml, minden 10 kg testsúlyra. Egy 40 kg-os gyermeknek minimum 2400 ml folyadékot kellene elfogyasztania.
Cukros üdítőkről
Egyetlen deciliter (100 ml) kóla, Ice tea, vagy egyéb cukros „üdítő” ital 10-12 gramm cukrot tartalmaz. 10-12 gramm cukor egy csapott evőkanálnyi mennyiségnek felel meg.
Ez hatalmas mennyiség! Egyetlen deciliternyi üdítőben!
Egy felnőtt 5 liternyi vérében, vércukorként, összesen 4 gramm cukor található. Egy fél pohár cukros „üdítő” 2,5-3–szor annyi cukorral árasztja el szervezetünket, mint amennyi egy felnőtt ember teljes vérmennyiségének teljes cukortartalma.
Ilyen mennyiségű cukor bezúdulása komoly küzdelemre kényszeríti már az Ön szervezetét is, nem is beszélve a gyermekéről. A cukrozott üdítőitalok egyáltalán nem alkalmasak arra, hogy fedezzék szeretett gyermekünk napi folyadékigényét. A legjobb az, ha egyáltalán nem adunk neki ilyen italokat.